Serwis wózków widłowych – co trzeba o nim wiedzieć?

Od czasu do czasu wymaga się, aby funkcjonujący w magazynie wózek widłowy przeszedł serwis. Co należy o nim wiedzieć:? Na co zwracać uwagę podczas tego procesu?

Jakie czynności obejmuje serwis wózków widłowych?

Serwis wózków widłowych https://irapol.com.pl/serwis-wozkow-widlowych/ to dosyć szerokie pojęcie, w którym mieści się szereg czynności, które mogą zostać wykonane. Serwis to oczywiście wszystkie naprawy uszkodzonych lub niedostatecznie dobrze pracujących części. W ramach serwisu kontrolowane jest także działanie wszystkich instalacji (gazowych czy elektrycznych) i układów. Sprawdza się także poziom płynów eksploatacyjnych, stan zużycia wideł czy opon. Specjalnych rodzajem serwisu wózków widłowych będzie kapitalny remont –albo dużych części maszyny (np. wideł), albo całego pojazdu. To będzie najbardziej zaawansowany rodzaj serwisowania wózka widłowego.

Kto jest odpowiedzialny za serwis wózków widłowych?

Za poprawny stan wózków widłowych w przedsiębiorstwie odpowiada właściciel wózków widłowych. Musi on kontrolować, czy przeglądy okresowe wózków widłowych są przeprowadzane, czy dokonywane są naprawy, a także czy prowadzona jest należyta dokumentacja techniczna. Do obowiązków właściciela należy także zapewnienie, by serwis wózków widłowych https://irapol.com.pl/serwis-wozkow-widlowych/ został przeprowadzony przez odpowiednią osobę. Nie może to być bowiem dowolna osoba w firmie.

Kto dokonuje serwisów wózków widłowych?

Serwisu wózków widłowych mogą dokonywać jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami konserwatora wózków widłowych. Podczas gdy operator codziennie kontroluje stan techniczny wózka widłowego i dokonuje podstawowych czynności eksploatacyjnych, wymiana części czy remont generalny muszą przypadać w udziale osobie, która ma odpowiednie uprawnienia. Właściciel przedsiębiorstwa, posiadający wózki widłowe musi zadbać o tę kwestię, albo zatrudniając osobę, która posiada uprawnienia konserwatora wózków widłowych, albo decydując się na pomoc osoby z zewnątrz lub nawet firmy wyspecjalizowanej w serwisowaniu wózków widłowych https://irapol.com.pl/serwis-wozkow-widlowych/. Na pewno nie może być tą osobą dyżurny firmowy mechanik – chyba, że ma odpowiednie uprawnienia.

Jakie części zamienne stosuje się do wózków widłowych?

Serwis wózków widłowych wymaga czasem wymiany części. Te mogą być albo nowe – co jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, albo używane. Decydując się na używane części do wózków widłowych należy stosować te zalecane przez producenta, a także skontrolować poziom ich zużycia przed umieszczeniem we własnym, serwisowanym wózku widłowym.

Poprzedni artykułDezynfekcja w czasie pandemii
Następny artykułW co zapakować kubek na prezent?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj