Korekta PIT online – programy do korekt PIT

Coraz więcej osób zgłasza, że popełniło błąd w swojej deklaracji podatkowej lub nie dopełniło jakiś formalności. Zdarza się, że podatnik, który prowadzi przedsiębiorstwo nie złożył wszelkich wymaganych formularzy. Zarówno braki jak i błędy należy niezwłocznie uzupełnić lub skorygować, pod rygorem nałożenia sankcji, w tym nawet odpowiednich kar finansowych (grzywna) zgodnie z ustawą Ordynacja Podatkowa. Jak można szybko naprawić swoje pomyłki, ewentualnie uzupełnić braki ? Odpowiedzią może być odpowiedni program PIT – jak z niego skorzystać, ile to kosztuje i którą aplikacja będzie najlepsza?

Systemy działania programów do PIT

Większość programów do PIT jest promowanych jako aplikacje, które umożliwiają przygotowanie oraz złożenie e-deklaracji, czyli rocznego zeznania podatkowego PIT. Niewielu podatników zdaje sobie sprawę, że te same systemy umożliwiają najczęściej złożenie również korekt deklaracji. Co ciekawe, można z nich skorzystać nawet jeżeli pierwotny PIT został przygotowany i złożony w wersji papierowej (tradycyjnej).

Jak działają aplikacje do wypełniania PIT?

Program PIT umożliwia opracowanie oraz złożenie deklaracji podatkowej, lub jej korekty w całości elektronicznie – standardowo za pomocą komputera, nowoczesne aplikacje za pomocą tableta czy smartphone. Część aplikacji wymaga instalacji na komputerze, część pozwala na tak zwaną pracę „online” – w pełni opartą o serwery i silniki systemów usługodawcy. Użytkownik może skorzystać z różnych opcji, w zależności od tego jakie sam ma wymagania oraz możliwości sprzętowe i techniczne. Większość dobrych producentów udostępnia swoje rozwiązania za darmo, lub za niewielkimi opłatami. Złożenie PIT następuje prze internet (wysyłka elektroniczna), prawidłowo przygotowana deklaracja zostaje przesłana przez specjalne bramki, a podatnik otrzymuje „UPO” – czyli Urzędowe Potwierdzenie / Poświadczenie Odbioru. Jest to elektroniczny dokument, stanowiący dowód złożenia PIT równoważny do potwierdzenia nadania listu poleconego.

Jak wybrać najlepszy program PIT?

Po podjęciu decyzji o skorzystaniu z programu do wypełniania PIT elektronicznie podatnik staje przed kolejnym trudnym wyborem – który program PIT wybrać? Jaka opcja będzie najlepsza? Tutaj nie ma jednego rekomendowanego rozwiązania dla wszystkich. Dlatego, żeby dobrać indywidualnie najlepszą aplikację do wypełniania PIT online (czy do złożenia korekty PIT online) podatnik powinien w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoimi wymaganiami i możliwościami oraz wiedzą i doświadczeniem. Jakie opcje ma mieć program? Czy powinien wspierać początkującego użytkownika, czy umożliwić prace na wielu dokumentach specjaliście? Czy oprogramowanie powinno być instalowane na komputerze, czy może działać online? W zależności od potrzeb podatnika może on zapoznać się ze specyfikacją oraz informacjami o danym oprogramowaniu. Polecanym rozwiązaniem jest również sprawdzenie aktualności oprogramowania – tak aby pracować tylko na bieżących, prawidłowych i ważnych ze względów formalnych formularzach PIT. Pomocne mogą być również opinie użytkowników, którzy skorzystali już z tej aplikacji – dzięki nim można zweryfikować jakie zalety i wady zauważyli inni podatnicy. Na koniec warto zaznaczyć, że jeżeli podatnik chciałby skorzystać z możliwości przekazania 1% podatku dla określonej Organizacji Pożytku Publicznego to powinien zweryfikować czy dany program umożliwia swobodny wybór tej opcji.

Poprzedni artykułCzy wymiana okien zmniejszy zużycie prądu?
Następny artykułPośrednik kredytowy – czy naprawdę pomaga?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj