Adwokat to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz tak zwaną aplikację adwokacką. Adwokaci udzielają porad prawnych oraz reprezentują swoich klientów w sądzie w trakcie rozpraw. Adwokat to termin, który który pochodzi z łaciny (advocatus) i dotyczy udzielania pomocy.
Jakie są kompetencje adwokatów?
Wśród najważniejszych obowiązków adwokatów wymienia się nie tylko udzielanie porad czy reprezentację klientów przed sądem, ale także tworzenie opinii oraz występowanie przed urzędami. Warto wiedzieć o tym, że adwokaci są zobowiązani do zachowywania w tajemnicy wszystkich posiadanych od klientów informacji. Ponadto, adwokat musi kierować się jasno określonymi regułami etycznymi, których w żadnym wypadku nie może łamać. Wśród nich znajduje się na przykład zakaz narzucania swojej pomocy prawnej bądź zwyczaj nieumieszczania swoich reklam za pośrednictwem mediów masowych.
Kto może zostać adwokatem?
Adwokatem może zostać każdy, kto posiada duże poważanie społeczne oraz nieskazitelną opinię. Wymagane jest również posiadanie pełni praw obywatelskich. Dodatkowym warunkiem jest oczywiście ukończenie studiów prawniczych oraz odbycie aplikacji. Od tej ostatniej reguły zdarzają się jednak czasami wyjątki. Adwokatami mogą być również profesorowie bądź doktorzy habilitowani nauk prawnych oraz prawnicy, którzy przez okres 3 lat pracowali jako sędziowie, prokuratorzy, radcy prawni bądź notariusze.
Wszyscy adwokaci należą do wspólnej organizacji, którą nazywa się Palestrą bądź Adwokaturą. Jej główną cechą jest samorządność. Podstawowym celem Palestry jest niesienie pomocy prawnej, chronienie praw oraz wolności obywatelskiej oraz uczestnictwo w kształtowaniu prawa. Adwokatura w naszym kraju ma organy naczelne. Mowa tutaj o Krajowym Zjeździe Adwokatury, Naczelnej Radzie Adwokatury, Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym oraz o Wyższej Komisji Rewizyjnej. Jednostki organizacyjne niższego rzędu to zespoły adwokackie, Okręgowa Rada Adwokacka, Sąd Dyscyplinarny, Zgromadzenie Izby, Komisja Rewizyjna.