Ile zarabia informatyk?

Informatyk jest cenionym specjalistą. W Polsce brakuje informatyków, a najlepsi zarobić mogą nawet 20 000 złotych.

Od czego zależą zarobki informatyków?

Specjalista ds. IT może zarobić od 3000 złotych netto do 20 000 złotych netto. Osoba po szkole policealnej zarobi dolne stawki. Górne stawki są zarezerwowane dla specjalistów najwyższej klasy. Zarobki informatyków w Polsce są dość wysokie, ale w Niemczech są jeszcze lepsze – na przykład wynieść mogą ok. 5000-10 000 euro za miesiąc wytężonej pracy. Wiele zależy od tego czy informatyk w Polsce pracuje na etacie, czy ma małą firmę. W tym drugim przypadku płaca jest wyższa, ponieważ wynajęty informatyk samodzielnie odprowadza wszelkie składki od wynagrodzenia. Zarobki informatyków szybko rosną – na Dolnym Śląsku w 2018 roku wzrosły o 13,4 procenta, a to bardzo duży wzrost. W innych regionach Polski informatykom tak szybko zarobki nie rosną. W Polsce najlepiej wynagradzani są programiści. Do 2020 roku będzie brakowało ok. 150 000 specjalistów z tej branży. W Europie może brakować nawet pół miliona ekspertów ds. IT.

Najlepiej mają specjaliści pracujący online dla firm globalnych i opłacani w euro, dolarach czy funtach. W przeliczeniu na złotówki mają szansę na wyższe zarobki od pracujących w Polsce. W dobie globalizacji praca online wcale nie jest niczym niezwykłym. Graficy oraz administratorzy sieci zarabiają od 4000 do 8000 złotych netto. Są to mniej hojnie wynagradzane grupy osób z branży IT. Technik programista zarabia ok. 3000 złotych. Co ciekawe obecnie nie wykształcenie jest najważniejsze w tej branży, ale doświadczenie i wiedza. Można mieć średnie wykształcenie i być gwiazdą współczesnej informatyki. Jest to całkiem naturalne rozwiązanie. Informatycy nie muszą szukać pracy, to praca ich znajduje. Popyt na usługi IT jest ogromny, ale arystokracją są programiści oraz twórcy gier komputerowych. Zagłębiem takich gier jest Dolny Śląsk.

Podsumowując, dobry informatyk może zarobić nawet 20 000 złotych netto miesięcznie. Jednak nie jest to wcale norma. Liczą się doświadczenie, umiejętności oraz wiedza.

Poprzedni artykułAfiliacja w Internecie – czym jest?
Następny artykułMarketing szeptany – co to jest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj