Do czego może Ci się przydać rzeczoznawca?

Rzeczoznawca jest specjalistą, który może nam się przydać w wielu sytuacjach wymagających dokonania wyceny – zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Wycena nieruchomości

Z pomocy rzeczoznawcy warto skorzystać zawsze wtedy gdy musimy wycenić nieruchomość. Na jej wartość ma wpływ wiele różnych czynników. Cena kupna niewiele może powiedzieć o realnej wartości po pewnym czasie – będzie ona oceniania według stanu, w jakim znajduje się nieruchomość, istniejącej wokół niej infrastruktury. Jeśli zainwestujemy w dom czy mieszkanie i podwyższymy ich standard, lub dokonamy ulepszeń, zwiększy się również wartość nieruchomości.

Kiedy jeszcze wycenimy nieruchomość? Wycena nieruchomości będzie potrzebna na przykład jeśli zdecydujemy się sprzedać dom lub mieszkanie. Dokładną wartość nieruchomości powinniśmy poznać również w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. Inną sytuacją, w której przyda się pomoc rzeczoznawcy jest podział spadku. Jeżeli na przykład przedmiotem spadkobrania będzie nieruchomość, której wolimy nie sprzedawać, ale spłacić resztę spadkobierców, konieczne będzie dokładne poznanie wartości budynku, działki.

Wycena znaku towarowego

Wycenić można także takie dobra niematerialne jak znak towarowy. Jest on swoistym symbolem marki, pozwala ją zdefiniować, sprawia, że jest ona bardziej rozpoznawalna. Znak utrwala się w świadomości odbiorców, jest niejako poświadczeniem jakości produktu, jego historii, miejsca na rynku. Wyceny znaku towarowego powinien dokonać specjalista, który doskonale zna branżę. Może on na przykład wziąć pod uwagę ile zarobić można by na licencjonowaniu znaku.

Wycenę znaku przeprowadza się na przykład przy jego sprzedaży, albo oceniając generalną wartość przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, że znak towarowy nie jest dobrem materialnym, a jego realna wartość zależy w dużej mierze od subiektywnych odczuć konsumentów, tylko rzeczoznawca naprawdę dobrze orientujący się w temacie jest tak naprawdę w stanie dokonać dobrej wyceny.

Wycena spółki

Rzeczoznawcy możemy zlecić także wycenę spółki co będziemy robić na przykład w przypadku jej przekształcenia lub kiedy konieczne będzie podjęcie istotnych decyzji, dotyczących dalszego funkcjonowania podmiotu.

Jak wycenić własną spółkę – najpopularniejsze metody to metody dochodowe, majątkowe i porównawcze. Rzeczoznawcy korzystają ze wszystkich trzech. Metoda dochodowa oparta jest o określenie przewidywanych dochodów, tego ile spółka będzie w stanie wygenerować. Metody majątkowe skupiają się na wyliczeniu majątku spółki pomniejszonego o jej zobowiązania – czyli na przykład długi. Metoda porównawcza z kolei bazuje na udostępnionych publicznie danych dotyczących innej, podobnej spółki. Taka wycena jest dosyć łatwa, ale z uwagi na znajomość rynku warto poprosić i w tym wypadku o pomoc rzeczoznawcy.

Rzeczoznawca może nam bardzo pomóc jeśli chodzi o wycenę naszego majątku, firmy. Przede wszystkim ma on niezbędną wiedzę i kompetencję. Ponadto spojrzy on na nasze kwestie finansowe w obiektywny sposób, bez emocji, które mogą nam towarzyszyć, gdy chodzi o składniki majątku należące do nas lub o nasze życie zawodowe. Warto pamiętać również, że rzeczoznawca jest osobą, która na co dzień zajmuje się właśnie określaniem wartości podmiotów, majątku – dokona więc wyceny sprawniej i szybciej niż gdybyśmy sami się za nią zabrali.

Poprzedni artykułVPS – dla kogo zalecany?
Następny artykułJak budować pozytywny wizerunek w sieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj