Czym są kontenerowe stacje sprężarek?

Kontenerowe stacje sprężarek to mobilne sprężarkownie, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma warunków do montażu stacjonarnego układu sprężonego powietrza bądź z punktu widzenia ekonomicznego nie opłaca się montować instalacji na stałe. Tego typu stacje sprężarek są w pełni wyposażone i gotowe do rozpoczęcia pracy. Można je transportować w dowolne miejsce, korzystając z infrastruktury drogowej i kolejowej lub drogą morską.

Jak są zbudowane kontenerowe stacje sprężarek?

Stacje sprężarek budowane są w kontenerach o różnych długościach, w przypadku stacji Pneumatik to 6,9 lub 12 m. W kontenerach zabudowuje się sprężarki (różne rodzaje, np. śrubowe, wysokociśnieniowe, bezolejowe) z pełnym wyposażeniem, czyli m.in. kompletnym układem uzdatniania sprężonego powietrza.

Oczywiście całość jest odpowiednio okablowana, orurowana, oświetlona, wyposażona w takie elementy jak szafy rozdzielcze, układy wentylacji i zarządzania kondensatem. Sprężarkownia jest w pełni gotowa do podjęcia pracy. Kontenerowe stacje sprężarek dostosowuje się do potrzeb konkretnej działalności.

Jak są wyposażone kontenerowe stacje sprężarek?

Wyposażenie kontenerowych stacji sprężarek jest kompletne – znajdują się tu wszystkie urządzenia i komponenty potrzebne do wytwarzania, oczyszczania i dystrybucji sprężonego powietrza. Większość elementów kontenerowej stacji sprężarek można dopasować do bieżących potrzeb.

Jakie sprężarki dostępne są w kontenerowej stacji?

Pierwsza możliwość dostosowania kontenerowej stacji dotyczy samych sprężarek – mogą to być sprężarki śrubowe, tłokowe, olejowe lub bezolejowe o różnej wydajności i odmiennym maksymalnym ciśnieniu roboczym w zależności od zapotrzebowania na konkretną ilość i jakość sprężonego powietrza. Na przykład jeśli sprężone powietrze ma mieć styczność z wyrobem końcowym, wtedy zamontować można sprężarkę bezolejową, która zapewni powietrze czyste w 100%, pozbawione resztek oleju, ale też woni i smaku.

Jak wygląda układ uzdatniania powietrza w kontenerowej stacji sprężarek?

Kontenerowa stacja sprężarek jest alternatywą dla stacjonarnej instalacji, dlatego zwykle musi zostać wyposażona w układ uzdatniania sprężonego powietrza i kondensatu. W zależności od potrzeb, rodzaju i parametrów sprężarek mogą zostać zamontowane osuszacze chłodnicze bądź adsorpcyjne oraz filtry (np. węglowe) i separatory cyklonowe.

Podstawowym lub opcjonalnym wyposażeniem kontenerowych stacji sprężarek są też elementy do uzdatniania kondensatu, czyli separatory typu olej-woda, które umożliwiają odprowadzanie „odpadu” do kanalizacji.

Jak jeszcze można dostosować kontenerowe stacje sprężarek?

Dostawcy kontenerowych stacji sprężarek często oferują także dodatkowe udogodnienia, które poprawiają jakość, wydajność i komfort pracy np. układy ogrzewania, podłogi z konkretnego tworzywa (np. aluminium), dodatkowe drzwi czy możliwość pomalowania stacji na konkretny kolor.

Każdą kontenerową stację sprężarek można w pełni dostosować do indywidualnych wymagań. W Pneumatik dostarczamy mobilne sprężarkownie dla przedsiębiorstw z różnych branż – m.in. dla wiertni, przepompowni i oczyszczalni ścieków, kopalni odkrywkowych, placów budowy obiektów przemysłowych czy dla przemysłu okrętowego. W celu omówienia szczegółów zapraszamy do kontaktu (info@pneumatik.pl).

Jak wygląda transport i montaż kontenerowych stacji sprężarek?

Zasadniczo odpowiednio zabezpieczone kontenerowe stacje sprężarek można przewozić transportem drogowym, kolejowym, a nawet morskim, a miejsce ich montażu jest niemal dowolne. Stacje sprężarek mogą funkcjonować samodzielnie lub stać się częścią rozbudowywanej sprężarkowni, gdy nie jest możliwe przeznaczenie pod instalacje dodatkowego pomieszczenia.

Większość kontenerowych stacji sprężarek budowana jest w modelu plug & play, co oznacza, że po podłączeniu zasilania są od razu gotowe do pracy.

Jakie są zalety wykorzystywania kontenerowych stacji sprężarek?

 • Pełna mobilność, czyli możliwość przewożenia stacji sprężarek w dowolne miejsce, montażu jedynie w tymczasowej lokalizacji, dowolnego i łatwego transportu między punktami eksploatacji sprężarkowni (np. miejscami odwiertów czy placów budowy).
 • Dostęp do kompletnego systemu sprężonego powietrza przez określony czas bez konieczności inwestycji w stacjonarną zabudowę.
 • Rozwiązanie problemu braku miejsca na sprężarkownię.
 • Ograniczenie hałasu np. w halach produkcyjnych, czyli poprawa komfortu pracy i bezpieczeństwa zatrudnionych.
 • Ograniczenie emitowanego ciepła w zamkniętym pomieszczeniu.
 • Możliwość organizacji sprężarkowni w bardzo krótkim czasie.
 • Możliwość dostosowania układu sprężonego powietrza do wymagań.

Gdzie wykorzystuje się kontenerowe stacje sprężarek?

 • W zakładach produkcyjnych, w których istniejące sprężarkownie muszą zostać rozbudowane, a nie ma na to miejsca w obrębie pomieszczenia.
 • Na placach budowy, na których sprężarkownia jest potrzebna jedynie przez określony czas.
 • W przemyśle wiertniczym, gdy sprężarkownia musi być transportowana w różne miejsca odwiertów.
 • W zakładach pracy, w których obecność układów sprężonego powietrza byłaby niebezpieczna bądź niekomfortowa dla pracowników (hałas, ciepło).

FAQ:

Co to jest kontenerowa stacja sprężarek?

Kontenerowa stacja sprężarek to sprężarkownia w mobilnej zabudowie. Cały układ zamknięty jest w kontenerze o określonych wymiarach. Jest to kompletny system do produkcji i uzdatniania sprężonego powietrza. Wszystkie elementy układu można dostosować do potrzeb, korzystając także z bogatej oferty dodatkowych komponentów i funkcjonalności.

Jak transportuje się kontenerową stację sprężarek?

Zwykle kontenerowe stacje sprężarek transportuje się na specjalnych naczepach, istnieje też możliwość transportu koleją i statkiem. Mobilną sprężarkownię można przewozić z miejsca na miejsce.

Co znajduje się na wyposażeniu kontenerowej stacji sprężarek?

Wyposażenie podstawowe obejmuje układ produkcji sprężonego powietrza oraz jego uzdatniania. Montowane na stacji sprężarki i systemy uzdatniania można dostosować do zapotrzebowania na ilość i jakość sprężonego powietrza (sprężarki śrubowe, tłokowe, bezolejowe, wysokociśnieniowe). Wszystkie kontenerowe stacje sprężarek są odpowiednio przygotowane do natychmiastowej pracy (są okablowane, orurowane, oświetlone, zabezpieczone).

Poprzedni artykułDodatki płacowe w czasie pandemii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj