Co zrobić, kiedy klienci nie spłacają swoich zobowiązań? Zobacz nasze porady

Nierzetelni klienci to problem wielu przedsiębiorców. Piętrzące się nieuregulowane wierzytelności mogą zagrozić płynności finansowej. Zastanawiasz się, jak skutecznie odzyskać dług? Niezbędna może się okazać windykacja. Wrocław czy Warszawa – procedura wygląda bardzo podobnie. Zobacz, jakie są możliwości.

Jako wierzyciel, zgodnie z przepisami masz prawo domagać się od dłużnika uregulowania swojego zobowiązania. Możesz to zrobić na kilka sposobów – na drodze polubownej lub prawej.

Krok pierwszy – polubowny kontakt z dłużnikiem

Jeśli od dnia, w którym twój klient / kontrahent miał uregulować zobowiązanie, upłynęło kilka dni lub tygodni, warto się z nim skontaktować. Zrób to najlepiej w formie pisemnej – wysyłając monit. Wskaż w nim, jaka jest wysokość zaległości, termin płatności, a także wyznacz dłużnikowi termin na uregulowanie zobowiązania. Możesz też pokusić się o podjęcie próby rozmowy – np. drogą telefoniczną – i ponaglenie klienta do zapłaty.

Pamiętaj, że możesz również zastosować tzw. „miękkie” metody windykacji. To przykładowo zgłoszenie dłużnika do BIG-u. Możesz go dokonać, jeśli:

  • wysokość długu przekracza 200 zł w przypadku osób prywatnych lub 500 zł w przypadku firmy;
  • od daty płatności upłynęło min. 30 dni, a o umieszczeniu wpisu w BIG uprzedziłeś klienta z miesięcznym wyprzedzeniem.

Wpis do BIG przekłada się na negatywną historię kredytową dłużnika, a co za tym idzie – może on mieć problemy z zaciągnięciem kredytu czy podpisaniem umowy np. na abonament telefoniczny. Takie utrudnienia mogą go zmotywować do szybszego uregulowania swoich zobowiązań wobec ciebie.

Krok drugi – windykacja na drodze prawnej

Jeśli polubowna windykacja nie przyniosła oczekiwanych efektów, możesz skorzystać z drogi prawnej, a co za tym idzie, skierować sprawę do sądu. Wówczas to ta instytucja wyda nakaz zapłaty. Upewnij się, że na wyrok zostanie nałożona klauzula wykonalności. To jej obecność pozwoli ci skierować się po pomoc do komornika, który przeprowadzi egzekucję.

Pamiętaj również, że to ty jako wierzyciel wskazujesz komornikowi, jakimi sposobami ma dążyć do odzyskania twoich należności. Urzędnik może np. prowadzić egzekucję z konta bankowego, wynagrodzenia czy składników majątku dłużnika. Warto jednak wiedzieć, że proces ten bywa niezwykle czasochłonny.

Alternatywa: sprzedaż długu

Jak widzisz, proces odzyskiwania należnych pieniędzy może być długi, czasochłonny i stresujący. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się pozbyć kłopotu, jakim jest windykacja. We Wrocławiu, Warszawie i innych miastach decydują się oni na skorzystanie z opcji cesji wierzytelności podmiotowi trzeciemu. To działanie w pełni zgodne z prawem, które przynosi wierzycielowi korzyści – może on bowiem odzyskać znaczącą część kwoty, na którą opiewają długi bez straty czasu i dopełniania wielu formalności.

A co dzieje się dalej z taką sprzedaną wierzytelnością? W wielu sytuacjach osoby zadłużone stają się klientami firm windykacyjnych, takich jak między innymi Ultimo. Dzięki temu mogą spłacić swoje zobowiązania nawet w niewielkich ratach. To zatem rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Artykuł partnera

Poprzedni artykułJakie są kompetencje adwokatów?
Następny artykułMonitoring GPS – jakie są korzyści dla firmy i dla pracownika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj