Zdobycie pracy jako opiekunka osób starszych

Zaobserwować można tendencje co do wzrostu ofert pracy związanych ze stanowiskiem opiekunki dla osób starszych. Tyczy się to zresztą zarówno Polski, jak i zachodniej części Europy. Jest to naturalnie spowodowane niemożnością seniorów do wykonywania codziennych obowiązków, którym to jest potrzebna specjalistyczna pomoc. W jaki sposób można zatem rozpocząć karierę w tej profesji?

Opis zawodu

Opiekunka osób starszych trudni się, jak sama nazwa wskazuje opieką ludzi w podeszłym wieku. Jest ona odpowiedzialna za ich pielęgnację, czas wolny i przygotowywanie im posiłków. Znaczna część społeczeństwa zdaje się uważać ten zawód za „prosty” i „mało skomplikowany”, co zapewne wynika z braku jakiegokolwiek doświadczenia w pracy w podobnym sektorze. Trudność związana jest z wieloma wymaganiami seniorów oraz ich licznymi schorzeniami, do których trzeba się zaadaptować.

Umiejętności

Aby stać się opiekunką, wymagane jest, aby miała pewne umiejętności. W Internecie istnieje wiele dostępnych ofert pracy tego typu, lecz nie wszystkie zdają się odpowiedzialnie podchodzić do przedstawiania kryteriów przyjęcia.

W branży funkcjonują przedsiębiorstwa zajmujące się zewnętrzną rekrutacją potencjalnych opiekunek. Wpierw patrzą oni na wykształcenie, lecz nie we wszystkich wypadkach jest ono obowiązkowe. Bardziej chodzi o znajomość pewnych dziedzin, które w znacznym stopniu przyłożą się do efektywności pracy. Mowa tu o:

  • pedagogice,
  • zagadnieniach wywodzących się z psychologii,
  • umiejętnościach fizjoterapeutycznych.

Jak sprawa ma się z kursami i dokształceniami? Otóż optymalnie jest mieć ukończony ten związany z udzielaniem pierwszej pomocy. Jeśli chcemy podjąć pracę poza granicami Polski, w pewnych przypadkach znajomość języka obcego będzie kluczowa, przy czym część klientów prosi o wcześniejsze przeprowadzenie rozmowy w ich języku, aby sprawdzić, czy poziom komunikatywności stoi na właściwym poziomie.

Charakter

Jeśli ewentualna opiekunka nie chce poczuć się zawiedziona, potrzebna jest jej świadomość przyszłym wyzwań wymagających nie tylko właściwej sprawności fizycznej, ale i odpowiedniej psychiki. Najlepiej, aby była ona osobą cierpliwą, komunikatywną (to właśnie wspólna rozmowa pozwoli na stworzenie pozytywnej atmosfery) i wyrozumiałą, zwłaszcza w obliczu chorób seniora/seniorki.

Szukasz pracy w charakterze opiekunki do osób starszych? Odwiedź https://privatecare24.pl/oferty-pracy/

Poprzedni artykułJak funkcjonuje podatek katastralny?
Następny artykułDowód osobisty a RODO – o kserowaniu tego dokumentu i e-dowodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj