Czym jest kredyt rewolwingowy?

Definicja kredytu rewolwingowego nie jest szeroko znana. Taki kredyt nie jest udzielany zawsze pod tą nazwą. Jest po prostu typem zobowiązania finansowego, które może dzielić się na inne kategorie. Tak naprawdę każda osoba czy firma może mieć zaciągnięty kredyt rewolwingowy i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Co to jest?

Kredyt, który się odnawia

Kredyt rewolwingowy to inaczej mówiąc kredyt odnawialny. Główną jego cechą jest właśnie odnawialność. Zaciąga się zobowiązanie, spłaca je w ustalonym terminie, a po zaksięgowaniu spłaty znowu można korzystać z pozostałej puli i kwoty spłaconej. W ten sposób wpłacając i wypłacając można wykorzystywać przyznany limit. Mówiąc w skrócie, jest to kredyt, który zaciąga się wielokrotnie, ale w ramach jednej umowy kredytowej.

Co może być uznane za kredyt odnawialny?

Taki kredyt rewolwingowy może być przyznany zarówno osobom prowadzącym firmę jako kredyt firmowy, jak i osobom fizycznym, które szukają kredytu na dłuższy okres, ale z elastyczną spłatą i możliwością korzystania z niego na co dzień.

Zatem takim kredytem może być po prostu kredyt odnawialny w rachunku bankowym, debet czy karta kredytowa. Zwłaszcza ten pierwszy jest bardzo przydatny dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala na regularne opłacanie dostawców czy opłacanie faktur VAT, nawet jeśli na firmowym koncie chwilowo nie ma środków. Po spłaceniu części albo całego limitu, przysługuje nam odnowienie środków, które znowu można wykorzystać. Wielu przedsiębiorców radzi sobie w ten sposób z regularnym płaceniem zobowiązań, podczas gdy ich kontrahenci spłacają ich w innych terminach. Nie trzeba więc czekać, aż ktoś nam zapłaci, żeby zapłacić swoim współpracownikom.

Osoby prywatne też często mają kredyt odnawialny w rachunku bankowym, bo jest wygodny. Zwłaszcza dla osób, którym często brakuje pieniędzy od tak zwanego „pierwszego”, czyli dnia wypłaty. Kredytem można zapłacić rachunki czy zakupy spożywcze. A kiedy przyjdzie przelew z pensją, wpłaca się wymaganą kwotę minimalną lub całą zużytą w ramach limitu sumę.

Na podobnej zasadzie działa karta kredytowa. Mamy przyznany limit, który możemy wykorzystać. Spłacamy wykorzystane środki w całości lub wedle ustalonej minimalnej kwoty spłaty, a po jej zaksięgowaniu znowu mamy wolny limit i tak aż do końca umowy.

Zalety kredytu rewolwingowego

Taki kredyt odnawialny jest bardzo wygodny w użyciu. Elastyczne spłaty – albo wpłacamy kwotę minimalną, albo całość – są dużą zaletą. Po spłaceniu znowu mamy pełny limit, a więc można znowu korzystać z takiej samej kwoty wolnych środków. Oczywiście kwota ustalana jest indywidualnie na podstawie zdolności kredytowej danej osoby czy firmy. Takie kredyty zawierane są na długi okres, a co ciekawe mogą też być odnowione. Przykładowo, gdy umowa kończy się po 24 miesiącach, można ją przedłużyć o kolejne kilka lat.

Część takich kredytów udzielana jest przez Internet. Można z poziomu bankowości elektronicznej złożyć wniosek o debet, kredyt odnawialny w rachunku bankowym czy kartę kredytową i otrzymać od razu odpowiedź o przydzieleniu takiego kredytu.

Poprzedni artykułO czym przeczytasz w czasopiśmie National Geographic Polska?
Następny artykułBranża gier – pełnoprawny, niedoceniany biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj