Chcesz wybrać najlepsze konto bankowe dla dziecka? Sprawdź nasze podpowiedzi

Twoje dziecko skończyło 13 lat i chcesz zacząć uczyć je świadomego zarządzania pieniędzmi? A może dopiero zostałeś rodzicem i pragniesz zabezpieczyć przyszłość malucha, zakładając mu konto bankowe? Bez względu na to, co Tobą kieruje, otworzenie rachunku to zawsze dobry pomysł, który procentuje w kolejnych latach. Jednak wybór ROR-u nie może być przypadkowy. Zanim podejmiesz decyzję, w którym banku złożysz wniosek, dokładnie porównaj dostępne oferty. Sektor bankowości stale poszerza katalog produktów dla młodych, więc masz w czym wybierać. Zastanawiasz się, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę? Czym należy się kierować, zakładając konto bankowe dla dzieci? Co wyróżnia najlepszy rachunek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Konta bankowe dla dzieci – skarbonka czy portmonetka?

Przeglądając oferty, musisz określić, jaką funkcję ma pełnić rachunek. Produkt ten może być zarówno wirtualną, oprocentowaną skarbonką, jak i elektronicznym portfelem z dostępem do karty płatniczej. Wybór uzależniony jest od wieku małoletniego oraz możliwości, jakie proponuje dane konto bankowe dla dzieci.

Decydując się na klasyczny ROR, który pozwala nastolatkowi dokonywać płatności online oraz tradycyjnych – poprzez zbliżeniowe narzędzia płatnicze – uczysz go odpowiedzialności i świadomości finansowej. Zyskuje on swego rodzaju niezależność, mogąc samodzielnie dysponować zgromadzonymi na rachunku pieniędzmi. Gdy będzie mu potrzebna gotówka, wystarczy, że odwiedzi najbliższy bankomat. Wypłata możliwa jest na dwa sposoby: używając karty lub poprzez kody BLIK, do których młodzież otrzymuje darmowy dostęp w ramach aplikacji banku. Bankowość mobilna pozwala młodym na bieżąco kontrolować własne wydatki.

Jeżeli postawisz na drugą opcję – nowoczesną skarbonkę – co do zasady dziecko nie będzie miało dostępu do pieniędzy wpłacanych na rachunek. Do produktów dla najmłodszych z reguły nie dołącza się kart debetowych. Takie konta służą do gromadzenia środków finansowych, będąc niejako lokatami z dobrym oprocentowaniem. Mają na celu zabezpieczenie małoletniego na przyszłość – ułatwienie mu wejścia w dorosłość.

Opłaty przy rachunkach dla nieletnich

Szukając najlepszego produktu, zwróć uwagę na koszty, jakie wiążą się z prowadzeniem danego rachunku. Z łatwością znajdziesz tanie, a nawet darmowe konta bankowe, jak i płatne warianty. Za jakie usługi banki naliczają dodatkowe opłaty? To zależy od wybranej instytucji. Zwykle trzeba zapłacić za:

  • korzystanie z karty – jeśli została wydana,
  • przelewy internetowe,
  • wypłaty z bankomatów.

Co ważne, wiele banków rezygnuje z pobierania opłat za powyższe usługi w zamian za spełnienie kilku przesłanek, które są określane indywidualnie przez daną instytucję. Najczęściej wystarczy dokonać wskazaną liczbę transakcji kartą lub BLIK-iem. Konta dla najmłodszych, które pełnią funkcję skarbonek, z reguły są w pełni darmowe, zwłaszcza gdy zostały połączone z ROR-em rodzica, nie stanowiąc odrębnego produktu.

Jeżeli bank nie daje możliwości uniknięcia kosztów, za rachunek przyjdzie Ci zapłacić ok. 5-15 zł miesięcznie.

Kto zarządza dziecięcym kontem?

W świetle przepisów prawa cywilnego małoletni, który ukończył 13 lat, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co to oznacza? Może on dokonywać drobnych umów dotyczących spraw życia codziennego, czyli np. płacić kartą za zakupy w sklepie czy zarządzać środkami finansowymi, jakie znajdują się na jego rachunku. Jednak do założenia konta potrzebuje zgody opiekuna prawnego. Temat ten porusza również Ustawa prawo bankowe, gdzie wskazano, że osoba po ukończeniu 13. roku życia może dysponować pieniędzmi zgromadzonymi w banku, ale pod warunkiem braku sprzeciwu ze strony rodzica.

W przypadku dzieci poniżej 13 lat to opiekun jest właścicielem oraz zarządcą rachunku, więc to od niego zależy, czy pozwoli małoletniemu swobodnie korzystać z konta. Wszystko determinuje też funkcja rachunku i to, czy została wydana do niego karta płatnicza.

Karta bankomatowa dla dzieci – czy to na pewno dobry pomysł? Jakie daje możliwości?

Wiesz już, że wybór najlepszego rachunku zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb i wieku Twojego dziecka. Zastanawiasz się jednak, czy to bezpieczne rozwiązanie, by nastolatek miał dostęp do karty bankomatowej? Jak najbardziej! Rodzice poprzez bankowość internetową lub mobilną mogą ustalić limity na płatności zbliżeniowe, online, dokonywane klasyczną debetówką, a także na wypłaty z bankomatu. W ten sposób młodzież może korzystać z funkcjonalności, jakie daje im rachunek i karta płatnicza, ucząc się świadomego zarządzania pieniędzmi, a opiekunowie nie muszą martwić się o zbytnią rozrzutność nastolatków. Dlatego nie czekaj i już dziś załóż dziecku darmowe konto internetowe!

Poprzedni artykułLogistyka w e-commerce – dlaczego warto korzystać z pomocy firm zewnętrznych?
Następny artykułPolisa na życie – kiedy może się przydać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj